مشکلات حریم خصوصی Apple که از آن اطلاعی نداشتید!

Appleدر جهت امنیت داده‌های کاربران خود اقدامات زیادی انجام داده است، اما گاهی اوقات هم برخی از اطلاعات همیشه در این کمپانی بزرگ در امنیت نیستند و حریم خصوصی کاربران به خطر می‌افتد.

Apple از شما می‌خواهد بدانید که به حریم خصوصی‌ اهمیت می‌دهد. از سال‌ها قبل، این شرکت تبلیغاتی با مضمون حفاظت از داده‌های کاربران منتشر می‌کند و از رقبایش به دلیل سوء استفاده از اطلاعات شخصی کاربران انتقاد و اظهارنظرهای زیادی درباره‌ی روش محافظت از کاربران می‌کند.

شکی نیست که Apple در مقایسه با بسیاری از شرکت‌های بزرگ فناوری، داده‌های کاربرانش را با دقت بیشتری مدیریت می‌کند. این شرکت برخلاف Google و Meta، به کسب‌وکار درآمد از استخراج داده‌های کاربران وابستگی ندارد، اما این موضوع بدان معنا نیست که حریم خصوصی شما با استفاده از iphone به طور‌کامل حفظ می‌شود.

Apple اطلاعات شخصی زیادی را جمع‌آوری می‌کند و بیشتر کاربران به وعده این برند اعتقاد دارند که هر‌آنچه در iphone شما اتفاق می‌افتد در همان باقی خواهد ماند. Apple از اطلاعات مذکور برای تبلیغات، توسعه محصولات جدید و… استفاده می‌کند.

بیایید با هم نگاهی به برخی از این مشکلات بیندازیم.

۱. ردیابی کاربران حتی با خاموش کردن گزینه حریم خصوصی
محققان امنیتی شرکت نرم‌افزاری Mysk در ماه نوامبر داده‌هایی را بررسی کردند که iphone برای Apple ارسال می‌کند. آنان دریافتند که کوپرتینویی‌ها داده‌های تحلیلی روش استفاده‌ی شما از دستگاه را حتی درصورت خاموش بودن تنظیمات حریم خصوصی IPhone Analytics جمع‌آوری می‌کنند.

تنظیمات حریم خصوصی iphone وعده می‌دهد اشتراک‌گذاری داده‌ها را به‌طور‌کامل غیرفعال کند؛ اما آزمایش‌ها نشان می‌دهند کنترل‌های حریم خصوصی گوشی‌های هوشمند Apple تأثیری روی این‌ مسئله نخواهد گذاشت که برنامه‌های این شرکت جزئیات مربوط به رفتار کاربران را جمع‌آوری می‌کنند. همچنین، محققان دریافتند که داده‌ها شامل رشته‌ی منحصربه‌فردی از حروف و اعداد هستند که می‌تواند شما را براساس نامتان شناسایی کند.

یکی از کاربران Apple پس از انتشار اخبار مربوط به جمع‌آوری داده‌ها از گوشی‌های iphone ، شکایتی دسته‌جمعی علیه این برند تنظیم کرد. اکنون بیش از یک ماه از آن زمان گذشته و Apple همچنان درباره‌ی مشکل تجزیه‌وتحلیل داده‌های iphone اطلاعاتی ارائه نکرده است.

۲. جمع‌آوری جزئیات همه فعالیت‌ها در App Store
وقتی محققان Mysk داده‌های تحلیلی‌ای را بررسی کردند که iphone از کاربران جمع‌آوری می‌کند، داده‌های App Store به‌طور شگفت‌انگیزی دقیق بود. در این زمینه نیز خاموش‌کردن تنظیمات iPhone Analytics تقاوتی در حجم ارسال داده‌های کاربران ایجاد نکرد.

آزمایش محققان نشان داد App Store اطلاعاتی درباره‌ی همه‌ی کارهایی جمع‌آوری می‌کند که کاربران به‌طور‌لحظه‌ای انجام می‌دهند؛ ازجمله اینکه روی چه چیزی ضربه زده‌اید، کدام برنامه‌ها را جست‌وجو کرده‌اید، چه تبلیغاتی را مشاهده کرده‌اید و چه مدت به برنامه‌ای خاص نگاه کرده‌اید و حتی چگونگی نگاه به آن برنامه.

محققان می‌گویند فروشگاه برنامه Apple جزئیاتی از شما و دستگاهتان برای این شرکت ارسال می‌کند و درکنار آن نوع گوشی، وضوح نمایشگر، زبان‌های صفحه‌کلید، روش اتصال به اینترنت و به‌خصوص نوع اطلاعات استفاده‌شده برای اثرانگشت دستگاه نیز جمع‌آوری می‌شوند.

شاید داده‌های App Store خیلی حساس به‌نظر نرسد؛ اما به برنامه‌هایی بستگی دارد که از آن‌ها استفاده می‌کنید. به‌عنوان مثال، اگر برنامه‌های مرتبط با مذهب یا مسائل مربوط به سلامت روان را جست‌وجو کنید، داده‌هایی که به سرورهای این شرکت ارسال می‌شوند، شامل جزئیات دقیقی از زندگی شما خواهند بود. برنامه‌های Health و Wallet کمی خصوصی‌تر بودند؛ اما Books ،Apple TV ،Apple Music ،iTunes Store و Stocks همگی اطلاعات مشابهی را جمع‌آوری کردند.

۳. نقشه‌ای پنهان از هرکجا که می‌روید
Apple از داده‌های کاربران الزاماً برای مقاصد شرورانه بهره نمی‌برد؛ اما ارزشش را دارد که بدانید چه نوع اطلاعاتی جمع‌آوری می‌کند. Apple از داده‌های مکانی iphone برای ارائه‌ی ویژگی‌های مفیدی مثل پیشنهاد مسیرهای رانندگی یا برچسب‌گذاری و سازمان‌دهی عکس‌ها استفاده می‌کند، اما نکته‌ای که احتمالاً از آن غافل هستید، میزان داده‌های فراوانی است که برای آینده ذخیره می‌شوند.

در تنظیمات iphone به ‌مسیر Privacy & Security > Location Services > System Services > Significant Locations بروید. در این بخش، سوابقی از فعالیت‌های اخیر سفر خود و مکان‌هایی که اغلب به آنجا می‌روید (مانند آدرس خانه و محل کار خود)، مشاهده خواهید کرد.

Apple کنترل‌های دقیقی برای غیرفعال‌کردن جمع‌آوری این داده‌ها ارائه می‌دهد و اطلاعاتی نیز درباره‌ روش استفاده از داده‌های مکانی در خط‌مشی‌های حفظ حریم خصوصی خود ارائه می‌کند. بااین‌حال، این موضوع نشان می‌دهد که اقدام Apple برای برداشت اطلاعات پیش‌فرض چقدر دقیق است.

۴. حتی با غیرفعال‌کردن ردیابی برنامه‌ها، گاهی‌ اوقات این کار انجام می‌شود
سال گذشته، Apple گزینه‌ی جدید حریم خصوصی خود به نام «شفافیت ردیابی برنامه» یا ATT را ارائه کرد. اگر برنامه‌ها برای ردیابی شما از iphone درخواست کنند، آن را مشاهده خواهید کرد. ATT قابلیت بسیار مهم و بزرگی است. تأثیر این ویژگی روی صنعت فناوری آن‌قدر بزرگ بود که شاید نبرد Tik Tok و Facebook به‌نفع برنامه‌ی چینی تمام شود.

بااین‌حال، این تنظیم قطعه‌ای خاص از داده‌ها را کنترل می‌کند. وقتی آن را روشن کنید، برنامه‌هایتان نمی‌توانند شماره‌ی شناسایی به نام IDFA یا شناسه آگهی‌دهندگان را جمع‌آوری کنند. قرار نیست برنامه‌ها به روش دیگری شما را ردیابی کنند؛ اما ازنظر فنی، مانعی برای این کار وجود ندارد. Apple می‌گوید اگر توسعه‌دهندگان این خط‌مشی را نقض کنند، برنامه‌های آن‌ها از App Store حذف خواهد شد.

به‌هرحال تحقیقات نشان داده است که Apple به بسیاری از اپلیکیشن‌ها اجازه می‌دهد تا کاربران را ردیابی کنند. سال گذشته، مطالعه‌ای تحقیقاتی نشان داد که روشن‌کردن گزینه شفافیت ردیابی برنامه تفاوت معناداری در فعالیت ردیابی شخص‌ ثالث ایجاد نمی‌کند.

Apple قرار نیست به شرکت‌های بزرگی مثل Tik Tok یا Meta اجازه دهد قوانین را به‌طور‌آشکار نقض کنند؛ اما تلاش‌های اجرایی این شرکت علیه برخی شرکت‌های کوچک‌تر، کم‌رنگ‌تر به‌نظر می‌رسند. به‌عبارت‌دیگر، iphone شما آن‌قدر که Apple اعلام می‌کند، خصوصی نیست.

منبع:

https://www.aftana.ir/fa/doc/news/20058/