نشانه­ های تهدیدات داخلی مخرب

فعالیت غیرعادی در سطح شبکه می­ تواند نشان­ دهنده یک تهدید داخلی باشد. به همین ترتیب، اگر به نظر یک کارمند ناراضی است یا کینه­ ای دارد یا اگر کارمندی با اشتیاق بیش از حد شروع به انجام وظایف بیشتری کند، می ­تواند نشانه­ هایی از یک نمایش مخرب باشد. شاخص­ های تهدید داخلی قابل ردیابی عبارتند از:

  • فعالیت در زمان­ های غیرمعمول – ورود به سیستم در ساعت 3 صبح
  • حجم ترافیک – انتقال داده­ هایی بیش از حد از طریق شبکه
  • نوع فعالیت – دسترسی به منابع غیر معمول

راه ­حل­ های تشخیص تهدیدات داخلی

شناسایی یا جلوگیری از تهدیدات داخلی نسبت به حملات خارجی دشوارتر است و برای راه­ حل ­های امنیتی سنتی مانند فایروال ­ها و سیستم ­های تشخیص نفوذ که بر تهدیدات خارجی تمرکز می­ کنند، نامرئی هستند. اگر یک مهاجم از یک ورود مجاز سوء­استفاده کند، مکانیسم ­های امنیتی موجود ممکن است رفتار غیرعادی را شناسایی نکنند. علاوه بر این، خودی­ های مخرب اگر با اقدامات امنیتی یک سازمان آشنا باشند، می ­توانند به راحتی از شناسایی جلوگیری کنند.

برای محافظت از همه دارایی­ های خود، به جای تکیه بر یک راه­ حل واحد، باید استراتژی شناسایی تهدیدات داخلی خود را متنوع کنید. یک سیستم موثر تشخیص تهدید داخلی چندین ابزار را ترکیب می­ کند تا نه تنها بر رفتار خود نظارت کند، بلکه تعداد زیادی هشدار را فیلتر کرده و موارد مثبت کاذب را می­ کند. علاوه براین استفاده از برنامه ­های کاربردی یادگیری ماشین می­ توانند به تجزیه و تحلیل داده و رفتار کاربر کمک کنند و تخلفات شناسایی شوند.

چگونه در برابر حمله خودی محافظت کنیم؟

برای کمک به کاهش خطرات تهدیدات داخلی می ­توانید مراحل زیر را انجام دهید:

از دارایی ­های حیاتی محافظت کنید – این حفاظت می ­تواند فیزیکی یا منطقی باشد، از جمله سیستم­ ها، فناوری، امکانات و افراد. مالکیت معنوی، داده ­های مشتری، نرم ­افزارهای اختصاصی و فرآیندهای تولید داخلی نیز دارایی­ های حیاتی هستند. درک جامعی از دارایی ­های حیاتی خود ایجاد کنید. بدانید که چه دارایی­ های حیاتی دارید؟ اولویت ­بندی دارایی­ های حیاتی شما چگونه است؟ و در مورد وضعیت فعلی دارایی ­هایتان چه می­ دانید؟

سیاست­ ها را اجرا کنید – سیاست ­های سازمانی را به وضوح مستند کنید تا بتوانید آنها را اجرا کنید و از سوء­تفاهم جلوگیری کنید. همه افراد در سازمان باید با رویه­ های امنیتی آشنا باشند و باید حقوق خود را در رابطه مالکیت معنوی درک کنند تا محتوای ممتازی را که ایجاد کرده اند به اشتراک نگذارند.

دیدگاه­تان را وسیع کنید – راه­ حل­ هایی را برای پیگیری اقدامات کارمندان و مرتبط کردن اطلاعات از منابع داده چندگانه به کار بگیرید. به عنوان مثال، شما می توانید از فناوری فریب برای فریب دادن یک نیروی خودی یا شیاد مخرب استفاده کرده و اقدامات آنها را مشاهده کنید.

دانش و نگرش­تان را ارتقاء دهید – تضمین امنیت نه تنها به دانش فنی بلکه به نگرش­ ها و باورها نیز مربوط می­ شود. برای مبارزه با سهل­ انگاری و رسیدگی به محرک ­های رفتارهای خرابکارانه، می­ بایست کارکنان خود را در مورد مسائل امنیتی آموزش دهید و برای بهبود رضایت کارکنان تلاش کنید.