فیس‌بوک و اینستاگرام کلیک‌ها را ردیابی می‌کنند

مرورگر درون برنامه ای فیس بوک در iOS «هر کاری را که در هر وب سایتی انجام می دهید» را ردیابی می کند

به کاربران اپلیکیشن‌های اینستاگرام و فیس‌بوک اپل برای iOS هشدار داده می‌شود که هر دو از یک مرورگر درون‌برنامه‌ای استفاده می‌کنند که به شرکت مادر Meta اجازه می‌دهد هر کلیکی را که کاربران با وب‌سایت‌های خارجی که از طریق نرم‌افزار به آنها دسترسی دارند، ردیابی کند.

محققی به نام فلیکس کراوس، ادعا می کند که این نوع ردیابی کاربران را در معرض “خطرات مختلفی” قرار می دهد. او هشدار می‌دهد که این برنامه‌ها می‌توانند از طریق مرورگرهای درون‌برنامه‌ای خود، «هر تعامل با وب‌سایت‌های خارجی، از همه ورودی‌های فرم مانند رمز عبور و آدرس، تا هر کلیک را ردیابی کنند».

نگرانی کاربران iOS در مورد ردیابی با انتشار iOS 14.5 در سال 2021 توسط اپل و قابلیتی به نام شفافیت ردیابی برنامه (ATT) برطرف شد. هدف از کنترل اضافه شده این بود که برنامه‌نویسان برنامه‌ها را قبل از ردیابی داده‌های تولید شده توسط برنامه‌های شخص ثالث که متعلق به توسعه‌دهنده نیستند، رضایت کاربر را دریافت کنند.
کراوس گفت که هر دو برنامه iOS فیس بوک و اینستاگرام از یک حفره برای دور زدن قوانین ATT و ردیابی فعالیت وب سایت در مرورگرهای درون برنامه خود از طریق استفاده از کد جاوا اسکریپت سفارشی استفاده شده در هر دو مرورگر درون برنامه ای استفاده می کنند. این بدان معناست که وقتی یک کاربر iOS از فیس‌بوک و اینستاگرام روی پیوندی در یک پست فیس‌بوک و اینستاگرام (یا یک تبلیغ) کلیک می‌کند، Meta مرورگر درون برنامه‌ای خود را راه‌اندازی می‌کند که سپس می‌تواند کارهای شما را در سایت‌های خارجی که بازدید می‌کنید ردیابی کند.

منبع:

https://threatpost.com/facebook-ios-tracks-anything/