چگونه در WhatsApp از دست هکرها در امان باشیم؟

WhatsApp یکی از امن‌ترین برنامه‌های پیام رسانی در جهان است، اما این بدان معنا نیست که کاملاً در برابر هکرها، ایمن است.

کلاهبرداران سایبری به طور مرتب، راه‌هایی برای نفوذ به حساب کاربران WhatsApp پیدا می‌کنند و اغلب از تکنیک‌های مهندسی اجتماعی مانند فیشینگ استفاده می‌کنند. این حملات ممکن است به شکل پیام‌های WhatsAppارسال شده توسط مهاجمان با جعل هویت یکی از بستگان یا دوستان کاربر باشد.

خوشبختانه راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید امنیت حساب WhatsAppخود را بالا ببرید.

 • هرگز کد شش رقمی را تحویل ندهید

از دادن کد شش رقمی به دیگران اجتناب کنید، این کد که از طریق پیام کوتاه به تلفن شما ارسال می‌شود مخصوص شما است و هرگز نباید با کسی به اشتراک گذاشته شود.

 • تأیید ورود دو مرحله‌ای را فعال کنید

WhatsApp از یک پین ۶ رقمی برای تأیید ورود به حساب کاربری استفاده می‌کند. برای ارتقای امنیت این موضوع به تنظیمات بروید و در بخش “حساب کاربری” روی “تأیید شماره ۲ مرحله‌ای” کلیک کنید. روی “فعال کردن” کلیک کنید و کد مورد نظر خود را وارد کنید. در صورت تمایل می‌توانید یک آدرس ایمیل اضافه کنید که در صورت فراموش کردن پین، بتوانید حساب خود را بازیابی کنید.

 • تنظیمات حریم خصوصی را ویرایش کنید

WhatsAppگزینه‌های تنظیمات حریم خصوصی دارد که در صورت فعال شدن، تشخیص هویت شما را برای هکرها دشوار می‌کند و به نوبه خود می‌تواند استفاده از تکنیک‌های مهندسی اجتماعی متداول برای نفوذ به حساب کاربران را دشوارتر کند.

یکی از تنظیماتی که باید تغییر کند این است که چه کسی عکس پروفایل شما را می‌تواند ببیند. البته باید از دیدن جزئیاتی از جمله شماره تلفن خود نیز جلوگیری کنید.

 • قفل صفحه را برای WhatsApp تنظیم کنید

اگر عادت دارید که قفل تلفن خود را روی میز کار یا جایی باز بگذارید، به احتمال زیاد دیگران می توانند بدون اطلاع شما به راحتی WhatsApp شما را بررسی کنند. قفل صفحه برای WhatsApp با درخواست رمز عبور قفل صفحه یا پین از این امر جلوگیری می کند. می‌توانید قفل صفحه و باز کردن قفل WhatsAppرا با استفاده از Face ID یا Touch ID خود فعال کنید.

 • ورود غیرمجاز به وب WhatsApp را بررسی کنید

اگر کسی بدون اطلاع شما به تلفن شما دسترسی پیدا کند، می تواند به راحتی با اتصال به WhatsApp وب در رایانه شخصی خود، WhatsApp شما را هک کند. هر کسی می تواند به سادگی یک کد QR را با استفاده از WhatsApp شما اسکن کند و تمام چت ها را در رایانه شخصی خود دریافت کند. بنابراین مهم است که مطمئن شوید هیچ کس از طریق ورود به وب به WhatsApp شما دسترسی ندارد.

 • رمزگذاری End-to-End را تأیید کنید

چت های WhatsApp همیشه رمزگذاری شده اند. این بدان معناست که هر پیام یا متنی که برای دوست خود ارسال می کنید فقط برای شما و دوستتان قابل مشاهده خواهد بود. پیام هنگام ارسال از طریق اینترنت در یک کد مخفی رمزگذاری می شود. در تلفن شخص دیگر رمزگشایی می شود و فقط آنها می توانند پیام ها را بخوانند.
همه پیام‌ها و تماس‌های WhatsAppبه این ترتیب کار می‌کنند. بنابراین، هیچ نگرانی جدی در مورد نظارت یا تماشای WhatsApp وجود ندارد. اما اگر در مورد یک مخاطب شک دارید، می توانید به صورت دستی کد امنیتی End to Encryption را تأیید کنید تا مطمئن شوید که آیا واقعاً برای دوست خود پیام ارسال می کنید و هیچ کس دیگری آنها را نمی خواند.

 • اگر گوشی شما دزدیده شد اکانتWhatsApp را غیرفعال کنید

فردی که گوشی شما را ربوده است می تواند با برخی تکنیک ها قفل آن را باز کند. ممکن است داده های شما به خطر بیفتد، همچنین چت های WhatsApp شما نیز به خطر می افتند. بهترین روش برای جلوگیری از این امر این است که WhatsApp خود را در لحظه دزدیده شدن غیرفعال کنید.

 • کنترل کنید چه کسی می تواند شما را به گروه ها اضافه کند

گزینه ای در WhatsApp وجود دارد که به شما امکان می دهد دیگران را از اضافه کردن شما به یک گروه مسدود کنید. معمولاً این گزینه به طور پیش فرض خاموش است تا هر کسی بتواند شما را به یک گروه WhatsApp اضافه کند. این موضوع می تواند خطرناک باشد زیرا ممکن است سعی کنند شما را وادار کنند روی برخی از پیوندهای فیشینگ کلیک کنید.

 • اشتراک‌گذاری موقعیت مکانی زنده را بررسی کنید

WhatsApp دارای ویژگی موقعیت مکانی زنده است که به شما امکان می دهد جزئیات موقعیت مکانی خود را در زمان واقعی با یک مخاطب به اشتراک بگذارید. معلوم می شود که این ابزار جاسوسی خوبی برای کسی است که رمز عبور قفل تلفن شما را می داند. آنها به سادگی می توانند مکان زنده را از WhatsApp شما به شماره خود به اشتراک بگذارند تا بتوانند حرکت های شما را همیشه تماشا کنند.

 • روی لینک های مشکوک کلیک نکنید

هکرها ممکن است سعی کنند WhatsApp یا سایر اطلاعات شخصی شما را از طریق پیوندهای مخرب به سرقت ببرند. اگر پیوندهای فوروارد شده در یک گروه یا پیوندهای مستقیم از یک شماره عجیب دریافت کردید، آنها را باز نکنید مگر اینکه از اعتبار آنها مطمئن باشید.

چنین پیوندهای فیشینگ معمولاً به عنوان برخی از برندها مطرح در معرض دید قرار می گیرند. اما در اقعیت،مهاجمان شما را به یک وب سایت مورد علاقه خود می برند و در آنجا سعی می کنند اطلاعات ورود شما را با فریب دادن جمع آوری کنند. بنابراین، هرگز سعی نکنید پیوندهای مشکوک را باز کنید، مگر اینکه در مورد آنها بسیار مطمئن باشید.

 • مطمئن شوید که هیچ کس از تلفن شما جاسوسی نمی کند

اگر گوشی هوشمند شما در معرض هرگونه ابزار جاسوسی قرار گیرد، شخص پشت سر همچنان می‌تواند تمام چت‌ها، تماس‌ها و حتی تماس‌های ضبط‌شده شما را ببیند.

حریم خصوصی نباید یک افسانه باشد و همه ما باید برای حفظ حریم خصوصی خود کارهایی انجام دهیم.

منبع:

https://mashtips.com/protect-whatsapp