حملات باج‌افزاری به Linux در حال افزایش است.

محققان امنیت سایبری از افزایش ۷۵ درصدی حملات باج‌افزاری به Linux خبر دادند.

براساس تجزیه و تحلیل محققان امنیت سایبری در Trend Micro، حملات باج‌افزاری که دستگاه‌های Linux را هدف قرار می‌دهند، در حال افزایش است.

تجزیه و تحلیل‌ها نشان داد که حملات باج‌افزاری روی Linux، در نیمه اول سال ۲۰۲۲ در مقایسه با نیمه اول سال گذشته، ۷۵ درصد افزایش داشته است.

Trend Micro اعلام کرده است که عوامل تهدید به طور مداوم در حال گسترش دامنه حملات خود فراتر از سیستم عامل‌های Windows و Linux به عنوان یکی از قدرتمندترین سیستم عامل‌های مورد استفاده در پلتفرم‌ها و سرورهای ابری در سراسر جهان است.

این سیستم‌عامل اغلب زیرساخت‌های فناوری اطلاعات حیاتی را برای کسب‌وکارها تأمین و آن را به یک هدف جذاب برای گروه‌های باج‌افزاری به ویژه با توجه به عدم وجود تهدید در اطراف Linux تبدیل می‌کند.

با این حال، محققان ترند میکرو خاطرنشان کردند که این گروه‌ها در حال حاضر حملات باج‌افزاری خود را برای هدف قرار دادن سیستم‌های Linux به طور خاص تنظیم می‌کنند و انتظار می‌رود این نوع رویکرد رایج‌تر شود.

وبگاه تخصصی «ZDNet» اعلام کرد که Jon Clay، معاون اطلاعات تهدید Trend Micro گفت: گروه‌های تهدید جدید و نوظهور به تکامل مدل کسب و کار خود ادامه می‌دهند و حملات خود را با دقت بیشتری متمرکز می‌کنند. به همین دلیل ضروری است که سازمان‌ها در نقشه‌برداری، درک و محافظت از سطح حمله دیجیتال در حال گسترش خود بهتر عمل کنند.

طبق گفته Trend Micro، حوادث باج‌افزاری تنها حملاتی نیستند که علیه Linux در حال افزایش هستند، شرکت ادعا کرد که افزایش ۱۴۵ درصدی حملات بدافزاری استخراج ارز دیجیتال مبتنی بر Linux را نشان می‌دهد؛ حملات بدافزاری استخراج ارز دیجیتال مبتنی بر Linux باعث می‌شود که مجرمان سایبری از قدرت رایانه‌ها و سرورهای آلوده برای استخراج ارزهای دیجیتال برای خود استفاده کنند. این مجرمان می‎توانند با سوء استفاده از آسیب‌پذیری‌های سیستم عامل، سیستم‌ها را آلوده کنند.

بنابراین کارشناسان توصیه کردند که مدیران سیستم در اسرع وقت patchهای امنیتی را برای محافظت از سیستم‌های مبتنی بر Linux اعمال کنند.

منبع:

https://newsroom.trendmicro.com/2022-08-31-Trend-Micro-Warns-of-75-Surge-in-Ransomware-Attacks-on-Linux-as-Systems-Adoptions-Soared