برنامه‌نویس‌ها مراقب باشند: وجود آسیب‌پذیری در VSCode

مرکز ماهر از کشف یک آسیب‌پذیری جدید در نرم‌افزار برنامه‌نویسی VSCode خبر داد.

به گزارش افتانا، IDE معروف VSCode مارکتی دارد که اجازه می‌دهد برنامه‌نویسان افزونه‌های مورد نیاز خود را ارائه دهند. محققان AquaSec متوجه شدند که آپلود افزونه مخرب در این مارکت ساده است و احتمال دادند که بازیگران تهدید قبلاً از این روش برای توزیع بدافزار استفاده کردند. این تیم با استفاده از تکنیک typosquat یک افزونه مخرب شبیه افزونه Prettier که ۲۷ میلیون بار دانلود شده را در این مارکت قرار دادند.

البته این مارکت امکان قرار دادن لوگو و توضیحات را فراهم می‌کند. یعنی برای چند افزونه، لوگو و توضیحات یکسان قرارمی‌دهد. جزییات پروژه بصورت اتوماتیک بدین صورت است که آمار GitHub را نشان می‌دهد و بنابراین این قسمت با پروژه اصلی می‌تواند متفاوت باشد. اما نکته اینجاست که مهاجم می‌تواند دقیقاً شرایط موجود در GitHub پروژه اصلی رو روی پروژه جعلی پیاده‌سازی و حتی با استفاده از سرویس‌های غیر قانونی اقدام به خرید ستاره و تعداد دانلود کند تا در نهایت پروژه را معتبر جلوه دهد.

در این تحقیق PoC که این گروه ایجاد کردند در کمتر از ۴۸ ساعت توانسته ۱۵۰۰ بار دانلود شود. علاوه بر این تحقیق، این گروه دو افزونه مشکوک بنام API Generator Plugin و code-tester را نیز پیدا کردند که رفتار مشکوک به بدافزار دارند و با دامنه robotnowai.top که سابقه طولانی در توزیع بدافزار دارد نیز در ارتباط هستند.

این گروه هر دو افزونه را به مایکروسافت گزارش دادند، اما تا زمان نگارش مقاله همچنان فعال بودند. این گروه گفتنه اند که با توجه به بررسی کم این مارکت توسط محققان و همچنین علاقه مهاجمان برای استفاده از روش‌های جدید برای توزیع بدافزار، این مارکت می‌تواند روش بعدی برای مهاجمین باشد.

این نکته ذکر شده که در برابر افزونه‌هایی که نصب می کنید هوشیار باشید و به یاد داشته باشید که هر برنامه افزودنی با امتیازات کاربر اجرا می‌شود. علاوه بر این مارکت‌، مایکروسافت مارکت‌هایی هم برای Visual Studio و Azure DevOps دارد.

منبع:

https://www.aftana.ir/fa/doc/news/20232